Wprowadź słowo

Jak być zdrowym przez całe życie, czyli dlaczego wierzę, że zdrowie to najistotniejszy czynnik w budowaniu szczęśliwego życia.

Dzień dobry 🙂 Właśnie czytasz pierwszy wpis na mojej stronie. Wierzę, że zostaniesz tu na dłużej. Jeśli jeszcze nie zdążyłeś przeczytać strony „O mnie” to koniecznie zrób to.

 

A teraz zostawiam Cię z tym co przygotowałem dla Ciebie dzisiaj.

 

Od czasu do czasu patrzę wstecz na to co udało mi się do tej pory zbudować w moim życiu. Zawsze trudno jest mi jednoznacznie ocenić wpływ minionych wydarzeń na teraźniejszość, szczególnie jeśli dotyczy to mojego otoczenia, ale z biegiem czasu moje stanowisko do podjętych wcześniej decyzji potrafię jasno określić jako pozytywne lub nie. To co mnie dzisiaj zastanawia to jak moja kondycja fizyczna wpływała na skuteczność moich działań oraz jak być, bądź pozostać zdrowym przez długie lata.

 

Jak zmieniło się moje życie, gdy temat zdrowia przestał być dla mnie obojętny ?

 

Zacznę osobiście. W 2015 roku złamałem kość piszczelową prawej nogi, a dokładnie nasadę bliższą kości piszczelowej… w dwóch miejscach. Typowo narciarskie złamanie, choć jedyne co mam wspólnego z nartami do tej pory to kibicowanie Adamowi Małyszowi podczas transmisji skoków w TVP. Podczas mocowania do ściany dużej szafy z popularnego sklepu meblowego, doszło do wypadku w którym wspomniana, około 100 kg szafa przechyliła się i przygniotła mnie do podłogi. Skutek? Dosyć uporczywe złamanie, którego konsekwencję odczuwam za każdym razem kiedy próbuje biegać dystanse dłuższe niż 5 km. Ból w kolanie, który utrzymuje się jeszcze kilka dni po krótkiej przebieżce.  Dotychczas starałem się biegać w miarę regularnie. Oczywiście, żadne plany treningowe oraz starty w zawodach, ale to co ten sport dawał mi, to efekt czystych i lekkich myśli zaraz po powrocie do domu. Mózg jakby świeżo wyciągnięty z pralki 🙂 David Allen, amerykański specjalista od metod zarządzania czasem, nazywa ten stan „umysł jak woda’’. To moment w którym jesteśmy w stanie osiągnąć wysoki stopień produktywności.

Kontuzja zabrała mi te przyjemność. Nie znalazłem jej też na siłowni. Szybko zacząłem rozumieć negatywne skutki braku ruchu. To co mogłem wykonywać to ćwiczenia siłowe.  Choć siłownia również sprawia mi radość i lubię efekty dźwigania ciężarów, nie odczuwam po tym tego odświeżenia myśli jak po bieganiu. Tym co ponownie dało mi tę przyjemność jest kolarstwo.

 

Dlaczego wspomniałem o mojej historii ?

 

Kiedy moje życie nabierało tempa, zawsze towarzyszył mi sport. Był zawsze wtedy, gdy podejmowałem słuszne decyzje. Zupełnie odwrotnie stawało się jak zaniedbywałem aktywność fizyczną. Mogę dziś stwierdzić, ze takim tłem do moich osiągnieć zawsze stanowił zdrowy ruch.

 

Spójrz na to ze swojej perspektywy. Czy jesteś w stanie zaobserwować taką korelację między zdrowiem a sukcesem ?

Czy pamiętasz skutki diety, którą trzymałeś  przez dłuższy czas i jak zmieniło się to gdy przestałeś trzymać dyscyplinę ?

Co było skutkiem Twoich starań?

 

Nowa dieta czy zmiana trybu życia niejako zmusza nas do porzucenia starych nawyków. Zaczynamy żyć bardziej higienicznie.  Jeśli do tego dochodzi oznacza to zapewne, że zaczęło przeszkadzać nam to co o sobie myślimy. To dobry znak. Nasze samopoczucie mówi bardzo wiele o tym w jakiej jesteśmy kondycji. Spadek nastroju to moment, w którym należy zrobić rachunek sumienia. Jeśli stwierdzicie, że nie czujecie się tak jak tego byście chcieli to polecam przede wszystkim rozpocząć od zadbania o formę i wprowadzenia zmian.   Zdrowe ciało zdecydowanie lepiej adaptuje się do nowych warunków otoczenia. Podświadomie lepiej wychwycimy moment kiedy można wcisnąć gaz, iść do przodu i znaleźć szansę jakiej inni nie potrafią dostrzec. Jesteśmy bardziej odporni na stres, mamy siłę do działania i reagowania.

 

Poniżej przedstawiam kilka porad jak w prosty sposób zacząć czuć się dobrze i być zdrowym przez całe życie:

 

Zadbaj o kontakt z naturą

 

Szczególnie jeśli mieszkasz w dużym mieście. Idź do parku czy lasu, wędruj po górach, albo spaceruj nad morzem. Wszystko po to, żeby zagwarantować sobie czas, gdzie jedyne co może Cię rozpraszać do szum wiatru czy liści drzew.

 

Naucz się jeść zdrowo i odpowiednio do Twojego stylu życia

 

To truizm, ale musisz zdać sobie sprawę, że to podstawa. Odpowiedz sobie szczerze na pytanie czy w ogóle wiesz co oznacza zdrowe odżywianie…w Twoim przypadku.

 

Ruszaj się

 

Regularna dawka aktywności fizycznej utrzyma Cię w zdrowiu przez długie lata. Unikniesz otyłości, cukrzycy, usprawnisz przemianę materii, rozładujesz stres. Jedna drobna uwaga. Rób tylko to co lubisz. Jeśli masz basen kilka ulic dalej, ale pływanie to ostatnia czynność jaką jesteś w stanie sobie wyobrazić, że wykonujesz ją w swoim wolnym czasie to zapomnij o tym. Poszukaj lepiej czegoś dla siebie.

 

Ucz się i trenuj szare komórki

 

Myśl o tym, jak być lepszym w tym co robisz na co dzień. Nauka przyniesie Ci wymierne korzyści. Nie zdziadziejesz i zachowasz umysłową lekkość. Tym samym zadbasz o to, żeby Twoja konkurencja zmuszona była do nadążania za Tobą. Idealnie. Chcemy, żeby świat szedł naprzód.

 

Myśl perspektywicznie

 

Rozpamiętywanie przeszłości zostaw sobie na starość. Czasu nikt nie cofnie, a przyszłość leży w Twoich rękach. Może rzeczywiście warto zacząć myśleć o tym co będziesz robić za 5 lat ?

 

Bardzo dziękuję Ci za poświęcony czas. Mam nadzieję, że Twoje spostrzeżenia są podobne. Jeśli chciałbyś bądź chciałabyś uzupełnić wpis dodając swoje porady to napisz mi o tym koniecznie w komentarzu pod tym tekstem. A teraz chciałbym życzyć Ci tylko dobrze spędzonego dnia. Pozdrawiam 🙂

%d bloggers like this: