Wprowadź słowo

Jak oczyścić i zregenerować wątrobę w kilku krokach? (Poradnik)

Jak oczyścić i zregenerować wątrobę w kilku krokach? (Poradnik)

Pisząc o wzmacnianiu wątroby poprzednim razem wiedziałem, że trudno jest wyczerpać temat za jednym zamachem. Wszystkich, którzy nie mieli okazji zapoznać się z poprzednim artykułem zapraszam tutaj : Zioła wzmacniające wątrobę- jak zadbać o nią przed świętami? Dzisiaj zapraszam Was do kontynuacji, a mianowicie do części praktycznej w której przedstawię kilka prostych i skutecznych przepisów na herbaty ziołowe oczyszczające wątrobę. 

Z tego artykułu dowiesz się między innymi:

 • Dlaczego dbając o wątrobę należy zadbać również o jelita ?
 • Jak stosować błonnik pokarmowy?
 • Jak stosować ziemię leczniczą, bentonit czy zeolit?
 • Dlaczego oczyszczanie i regeneracja wątroby to proces wymagający czasu?
 • Jakie warzywa i zioła pomogą w walce o utrzymanie dobrej kondycji wątroby?
 • Co należy ograniczyć, a co należy wprowadzić do diety, za którą nasza wątroba z pewnością podziękuje ?
 • Jak samemu zrobić takie mieszanki oraz nalewkę z ostropestu plamistego?

 

Dlaczego utrzymanie wątroby w dobrej kondycji jest bardzo istotne?

 

Wątroba to nasz największy organ, bez którego ludzki organizm nie jest w stanie przeżyć. Odbywają się w niej dziesiątki różnych procesów gwarantujących prawidłowe funkcjonowanie takich jak m.in wytwarzanie i wydzielanie żółci, synteza składników krzepnięcia krwi czy osocza, magazynowanie witamin, detoksyfikacja i usuwanie szkodliwych dla zdrowia substancji. W wątrobie zachodzi tak dużo intensywnych procesów, że krew wypływająca z niej jest cieplejsza o około 1 stopień Celsjusza. Warto zadbać o ten organ.

 

Dlaczego dbając o wątrobę należy zacząć od jelit?

 

Żeby utrzymać wątrobę w dobrym stanie należy zadbać o nią jak należy. Warto przy tym zauważyć, że wszystko co zjadamy i wypijamy trafia najpierw do żołądka i jelit, żeby po wchłonięciu trafić do wątroby celem dalszej obróbki i detoksyfikacji. Jeżeli więc jelita nie funkcjonują jak należy i nie stanowią bariery dla toksyn i szkodliwych substancji to dodatkowo obciążają wątrobę. Z tego też powodu, żeby zadbać o wątrobę, powinno się w pierwszej kolejności zadbać o stan naszych jelit.

 

Co zrobić w pierwszej kolejności? Jak zadbać o jelita?

 

Jelita to organ o ogromnej powierzchni, którą zawdzięcza kosmkom jelitowych ułatwiającym wchłanianie związków odżywczych. Jest ich tak dużo, że zwiększają powierzchnie chłonną jelit o 23 razy do 200 metrów kwadratowych. Na ich powierzchni znajduje się film mikrobioty bakteryjnej, która wspomaga funkcje organizmu, m. in. chroni przed rozwojem mikroorganizmów patogennych, wspiera układ immunologiczny, czy uczestniczy we wchłanianiu niektórych związków odżywczych. Braki lub niewłaściwa struktura film bakteryjnego w przewodzie pokarmowym ma wpływ na wiele ważnych funkcji związanych z wchłanianiem czy zatruwaniem organizmu.

Należy pamiętać, że im mniej miejsca do rozwoju zostawia się dla patogenów w przewodzie pokarmowym, tym mniej toksyn bakteryjnych trafia do naszego organizmu i w efekcie do wątroby.

 

Czas na regulację. Jak stosować błonnik?

 

Aby wspomóc jelita w wykonywaniu ich fizjologicznej czynności warto zacząć od ogólnej regulacji procesów trawiennych. Pomocne będą zioła i pokarmy, które są bogate we włókna pokarmowe zwane również błonnikiem. Może to być np. siemię lniane, babka płesznik, babka jajowata czy chociażby takie gotowe produkty jak błonnik witalny. Bogate w błonnik są też pokarmy zawierające nieoczyszczone zboża tj. pełnoziarniste. Należy przy tym pamiętać, że błonnik bez odpowiedniej ilości wody działa przeciwnie do oczekiwań, czyli zapierająco. Zazwyczaj stosuje się łyżeczkę błonnika (lub według zaleceń producenta) na szklankę przegotowanej wody.

Codzienna porcja zdrowego błonnika wspomaga procesy trawienne i przyspiesza usuwanie zalegającego pokarmu z przewodu pokarmowego.

 

Odtruwanie przewodu pokarmowego z toksyn

 

Warto rozważyć również stosowanie substancji wiążących szkodliwe metabolity czy inne niekorzystne dla zdrowia związki znajdujące się w przewodzie pokarmowym. Pomocna może być ziemia lecznicza, bentonit czy zeolit. Mają one zdolność wiązania na swojej powierzchni wiele substancji, które nie ulegają wchłonięciu i w dalszej kolejności z łatwością opuszczają organizm. Substancji wiążących nie wolno jednak stosować łącznie lub zaraz po przyjęciu leków doustnych. Nie działają wybiórczo i może okazać się, że będą je dezaktywować. Z ziemi leczniczej, bentonitu i zeolitu można sporządzać np. zdrowe szejki czy stosować je razem z jogurtem. Tak jak przy błonniku należy spożywać je razem z dużą ilością wody.

 

oczyszczanie wątroby

Duża ilość codziennie przyjmowanych leków to niezły wycisk dla wątroby. Warto pomóc jej w prawidłowym funkcjonowaniu.

 

Probiotyki dla zdrowia

 

Przywracanie prawidłowej funkcji jelit nie odbędzie się bez usprawniania działania mikrobioty jelitowej. Codzienna dieta powinna zawierać produkty bogate w dobre bakterie takie jak nabiał czy kiszonki. Dobrym pomysłem może być również stosowanie gotowych preparatów zawierających różne szczepy bakterii.

 

Jak oczyścić i zregenerować wątrobę w kilku krokach?

 

 1. Rezygnujemy z cukrów prostych, pokarmów wysokotłuszczowych oraz alkoholu.
 2. Wprowadzamy do diety niezakwaszające treść pokarmową produkty takie jak warzywa, owoce, kasze.
 3. Szczególnie dobroczynne dla wątroby są warzywa takie jak chrzan, rzodkiewki, awokado, cykoria i karczoch.
 4. Wspieramy przewód pokarmowy probiotykami przez okres kilku tygodni.
 5. Stosujemy ziołowe herbaty, które wspierają oczyszczanie wątroby i wydzielanie żółci. Poniżej znajdziesz przydatne przepisy na zdrowe mieszanki ziołowe. Oprócz tego warto sięgnąć po bogatą w polifenole herbatę zieloną np. matchę
 6. Dodatkowo przyjmujemy kurkuminę i sylimarynę, które zawarte są kolejno w ostropeście, i kurkumie. Polecam też lukrecję. Jak stosować te substancje czy rośliny? Zapraszam do lektury tego wpisu.
 7. Cały proces powinien trwać minimum kilka tygodni, gdyż odtwarzanie komórek wątrobowych to proces długotrwały.
 8. Regenerację można przyspieszyć sięgając po bogate w fosfatydylocholinę fosfolipidy. Mają one działanie hamujące włóknienie w wątrobie, ułatwiają usuwanie cholesterolu, trawienie tłuszczy, wchłanianie witamin A D E i K, oraz poprawiają przepływ krwi w wątrobie. Powinno się przyjmować co najmniej 1800 mg fosfolipidów na dobę. Te znajdziecie w produktach takich jak Essentiale.
 9. Warto skonsultować się z dietetykiem, który pomoże w ułożeniu diety i zmiany złych nawyków żywieniowych.

 

Mieszanki ziołowe wzmacniające wątrobę

 

oczyszczanie wątroby

Mieszanki ziołowe mogą mieć działanie usprawniające wytwarzanie i wydzielanie żółci. Oprócz tego mogą przyspieszać usuwanie toksyn z organizmu.

 

Ziołowa herbata odżywcza i oczyszczająca wątrobę

 

Skład:

 • Liść pokrzywy 2 części
 • Liść mięty 2 części
 • Zielona herbata 2 części
 • Liście mniszka 1 część
 • Korzeń łopianu 1 część
 • Ziele drapacza 1 część
 • Świeży imbir lub kurkuma wedle uznania

 

Zioła należy wymieszać i przechowywać w szczelnie zamkniętym pojemniku bez dostępu do światła. Do przygotowania wystarczy 1 łyżeczka suszu na szklankę wrzącej wody. Stosować 2-3 razy dziennie po posiłku

 

Ziołowa mieszanka oczyszczająca wątrobę

 

Skład:

 

Wszystkie zioła miesza się razem w różnych proporcjach i sporządza z nich odwar w proporcjach 1 łyżka na 200 ml wody. Świeżo przygotowany odwar należy spożywać 2-3 razy dziennie. Jak sporządzić odwar? Zapraszam do lektury: 5 sposobów na lek ziołowy. Przygotowaną mieszankę należy przechowywać w suchym opakowaniu bez dostępu do światła.

 

Wskazówka

 

Aby wzmocnić korzystne dla wątroby działanie tej mieszanki można do sporządzonego już naparu dodać odrobinę nalewki z nasion ostropestu. Dlaczego nalewka, a nie stosowanie całych nasion w naparze? Wynika to z właściwości sylimaryny- jest słabo rozpuszczalna w wodzie, jednak dobrze w alkoholu. Jeżeli chcemy więc, żeby sylimaryna była spożywana razem z herbatą to niezbędne będzie dodanie innego wyciągu niż wodny. Jak zrobić nalewkę z ostropestu? Przepis znajdziecie poniżej:

 

Nalewka z nasion ostropestu 1:3

 

Składniki:

 • Zmielone, nieprzetworzone nasiona z ostropestu 1 część
 • Wódka 3 części

 

Nasiona zalewamy wódką i odstawiamy do maceracji na 10-14 dni. Po tym czasie możemy dodać 20 kropel do świeżo przygotowanego naparu  lub stosować jako osobny preparat.

 

Jeżeli spodobał Ci się ten poradnik to skorzystaj z przycisków umożliwiających podzielenie się nim na Facebooku. Pamiętaj też o tym, że zawsze możesz skorzystać z formularza na dole jeśli masz pytania lub swoje sugestie. Nie zapomnij sprawdzić co słychać na Instagramie.

Zapraszam Cię także do polubienia mojej strony na Facebooku, żeby nie przegapić kolejnych artykułów.

 

Sprawdź również inne wpisy:

 

Bibliografia

 

 1. Gundermann KJ et al. Activity of Essential Phospholipids (EPL) From Soybean in Liver Diseases. Pharmacol Rep 2011; 63(3): 643–59.
 2. Siepka E i in. Charakterystyka aktywności biologicznej fosfolipidów żółtka. Żywność, Nauka, Technologia, Jakość. 2015; 2(99): 15–28.
 3. Ulotka dołączona do opakowania: informacja dla pacjenta. Essentiale® Forte, zatw. 07/2015.
 4. Kozłowska-Wojciechowska M. Niezbędne fosfolipidy. Terapia 2014: 6 z. 2(307): 12–15.
 5. Minemura M, Shimizu Y. Gut microbiota and liver diseases. World J Gastroenterol. 2015;21(6):1691-702.
 6. Simon E. Tobi, Nigel Paul, Trevor J. McMillan, Glutathione modulates the level of free radicals produced in UVA-irradiated cells, Journal of Photochemistry and Photobiology B: Biology, Volume 57, Issues 2–3, 2000, Pages 102-112

Dodaj komentarz

0
%d bloggers like this: