Olejki eteryczne

Olejki eteryczne

Olejki eteryczne cieszą się coraz większą popularnością. Czym są? Jak należy je stosować? Gdzie dostaniemy  olejki eteryczne z certyfikatem? Na te i wiele innych pytań, znajdziesz odpowiedzi w poniższym tekście.

 

Olejki eteryczne – co to takiego?

Olejki eteryczne to esencja natury, które wykorzystuje się już od 3000 r. p.n.e. Olejki eteryczne były już znane i stosowane w starożytnych Chinach, Mezopotamii, Egipcie, Indiach, czy nawet Grecji. Dziś, dzięki zaawansowanym metodom uzyskiwania, olejki eteryczne zyskują na popularności.

Czym dokładnie są? Olejki eteryczne jak powstają?

Olejki eteryczne pozyskuje się z roślin – obecnie znanych jest około 2 tysięcy roślin, z których można pozyskać olejki. Co ważne, olejki znajdują się w każdej części rośliny – od kwiatów, po nasiona, żywicę, łodygi i korzenie. Pozyskiwać je można na kilka sposobów, lecz największą popularnością cieszy się tłoczenie na zimno, ekstrakcja alkoholem oraz destylacja z urzyciem pary wodnej.

 

Jak działają olejki eteryczne?

Jak dokładnie działają olejki eteryczne naturalne bio? W czym tkwi ich magiczna moc? Ich działanie powiązane jest ze zmysłem węchu, ale nie tylko, bo również z tym, jak węch oddziałuje na nasz mózg. W chwili, gdy wdychamy olejki eteryczne, to ich substancje czynne praktycznie natychmiast docierają do krwiobiegu. To skutkuje tym, że olejki wpływają na nas uspokajająco, pobudzająco lub niwelują ból głowy.

 

Najpopularniejsze rodzaje olejków i ich zastosowanie

Wybór olejków eterycznych nigdy nie może być przypadkowy. Mają różne właściwości. Jaki olejek w takim razie wybrać dla siebie? Ogólnie wyróżnić można kilka olejków, które cieszą się największą popularnością i zapewniają dobre efekty. O jakich mowa?

Na pewno o olejku z drzewa herbacianego, który wykazuje działanie antybakteryjne, przeciwwirusowe i przeciwgrzybiczne. Oczyszcza pory, pomaga w walce z trądzikiem oraz grzybicą skóry.

Warty uwagi jest również olejek jaśminowy, który relaksuje, uspokaja i pomaga w oparzeniach skóry.

  • Olejek lawendowy działa uspokajająco, ale również niweluje różne dolegliwości bólowe (w tym np. bóle mięśni, reumatyczne, czy menstruacyjne). Olejek lawendowy bywa również pomocny w przypadku łuszczycy czy zaburzeniach wydzielania sebum.
  • Olejek sosnowy bywa bardzo pomocny przy infekcji dróg oddechowych organizmu, ale nie tylko, ponieważ dzięki niemu można zwiększyć swoją odporność. Ponadto olejek sosnowy działa pobudzająco, łagodzi wszelkie bóle mięśni oraz stawów.
  • Olejek eukaliptusowy to sprzymierzeńca w walce z owadami. Z jego pomocą skutecznie odgonimy od siebie muchy, komary oraz meszki. Bywa bardzo pomocny przy ukąszeniach owadów, ale również w przypadku infekcji, astmy czy zapalenia oskrzeli.

 

Jak używać olejki eteryczne?

Jedno z najczęściej pojawiających się pytań w internecie to „olejki eteryczne jak używać”. Zadają je zwykle osoby, które po raz pierwszy mają styczność z olejkami i nie ma nic w tym złego. W końcu tylko używanie zgodne z przeznaczeniem zapewnia dobre efekty. Jak w taki razie używać olejków? Przyjęło się, że można je stosować na trzy sposoby – w aromaterapii, miejscowo na skórę lub doustnie. 

Największą popularnością cieszy się aromaterapia. Inhalacje olejkami można robić przy pomocy dyfuzora, ale również tradycyjnej domowej parówki. Jednak na tym nie koniec, ponieważ olejki eteryczne do kapieli można dodawać, wkrapiać je do naczynia z ciepłą wodą lub na chusteczkę, którą przyłożymy następnie do nosa. Terapię zapachem można też przeprowadzić, umieszczając jedną bądź dwie krople odpowiedniego olejku na poduszkę.

Bardzo dużą popularnością cieszy się miejscowe stosowanie na skórę. Olejkami eterycznymi można nacierać poszczególne części ciała, w tym np. okolice karku, dłonie, podeszwy stóp, czy małżowiny uszne, bądź użyć ich do masażu całego ciała.

Decydując się na olejki do użytku wewnętrznego, należy wiedzieć, że dopuszczalne jest stosowanie doustne tylko tych olejków, które są temu dedykowane. Stosowne informacje na ten temat muszą znaleźć się na opakowaniu. W zależności od dolegliwości można stosować płukanki ust z roztworu wody oraz odrobiny olejku, jak również zakropić pod język kilka kropli olejku lub wypić olejek w rozcieńczonej postaci z płynem.

 

Gdzie kupimy olejki eteryczne?

Gdzie możemy nabyć wybrane przez siebie najlepsze olejki? Prawdę mówiąc, z zakupem olejków nie powinno być większych problemów, ponieważ zainteresowanie nimi jest tak duże, że stały się produktem łatwo dostępnym. Gdzie w takim razie możemy j nabyć? Na pewno w wielu sklepach internetowych, ale również w drogeriach, sklepach z produktami orientalnymi bądź w sklepach zielarskich. Coraz częściej można też spotkać się, z tym że olejki sprzedawane są w kwiaciarniach oraz w sklepach z wyposażeniem wnętrz.

Zanim jednak sięgniemy po któryś z produktów, upewnimy się, że mamy do czynienia z wysokiej jakości produktem.  Olejki eteryczne primavera naturalne są i takie mogą zapewnić nam pożądane rezultaty, dlatego pamiętajmy, by dokładnie sprawdzić skład produktu przed zakupem, bo to pozwoli nam uniknąć rozczarowania.

Nie znaleziono produktów, których szukasz.