Shopping Cart

√ DARMOWA DOSTAWA JUŻ OD 150 ZŁ     ✎ KURIER OD 10,99 ZŁ      ➳ SZYBKA WYSYŁKA      § BEZPIECZNE ZAKUPY

kwiatowe_swiece

Kwiatowe świece – zrób to sam

Roślinne prezenty świąteczne – jak samodzielnie zrobić aromatyczne kwiatowe świece? W tym roku na święta najbardziej chciałabym podarować bliskim komfort. Przedmioty, które będą koić i umilać wieczory spędzane w domu, w które włożone zostanie serce.

W ciągu ostatnich trudnych miesięcy wszyscy przekonaliśmy się chyba jak ważne jest to, by być blisko ukochanych osób, czuć się dobrze we własnej przestrzeni, a dom był miejscem wygodnym i sprzyjającym relaksacji.

Postanowiłam więc choć część prezentów wykonać sama, najlepiej w wersji zero waste, w jak największym stopniu używając tego, co już mam w domu. Chciałam by wymyślone przeze mnie prezenty były spersonalizowane,
estetyczne, pobudzające zmysły, a sam proces tworzenia sprawił mi przyjemność.

Tak powstał pomysł wykonania aromatycznych świec z wosku pszczelego, które są nie tylko piękne, ale mają pozytywny wpływ na nasze samopoczucie. Podczas spalania świece z wosku pszczelego jonizują powietrze i oczyszczają je z wolnych rodników. Wydzielają delikatny miodowy zapach, który relaksuje i uspokaja.

Świetnie neutralizują też zapach dymu tytoniowego i inne nieprzyjemne zapachy. W tym przepisie świece wzbogacone są dodatkowo naturalnymi olejkami eterycznymi, które również mogą mieć pozytywny wpływ na nasze zdrowie. Świece pszczele spalają się dłużej niż zwykłe świece parafinowe, ze względu na wysoką temperaturę topnienia. Starczają na dużo dłużej. Wyroby z wosku pszczelego są ponadto naturalne i nie szkodzą środowisku, tak jak świece parafinowe, uwalniające podczas spalania substancje
chemiczne, które wręcz są podejrzewane o działanie rakotwórcze.

W swoim projekcie udało mi się użyć wyłącznie produktów, które miałam w domu. Wykorzystałam skrawki starych, niedopalonych świec z wosku pszczelego, szklane słoiczki po jogurtach, zwykły bawełniany sznurek oraz olejki eteryczne i mieszanki suszonych kwiatów, których mi nie brakuje. 😉

Stworzenie świec nie jest ani trudne, ani czasochłonne, a za to bardzo satysfakcjonujące. Możliwe nawet, że odkryłam nową pasję!


Jak samodzielnie wykonać kwiatowe świecie

Potrzebujemy:

 • niedopałki starych świec pszczelich lub kupiony wosk w kawałkach, do stopienia
 • szklanka wosku starcza na ok. 2 świeczki
 • niewielkie słoiczki lub pojemniczki odporne na ciepło
 • sznurek naturalny, bawełniany lub konopny
 • olejki eteryczne, ok. 1,5 łyżeczki na szklankę wosku, u mnie pomarańczowy ora rozmarynowy, do wosku pszczelego świetnie pasować będą też inne cytrusowe zapachy (znajdziecie je tutaj)
 • olej kokosowy – 2 łyżki na szklankę wosku pszczelego
 • ulubione suszone kwiaty, herbaty i owoce do ozdoby, na przykład:
  lawenda
  ◦ róża
  wrzos
  ◦ kwiatowe konfetti
  wiele
  innych rodzajów znajdziecie w Sklepie
 • duży słoik lub puszka, do stopienia wosku w kąpieli wodnej
 • drewniane lub plastikowe mieszadełko
 • klamerki lub patyczki do pieczenia, do umocowania knotów
 • opcjonalnie – termometr do herbaty
kwiatowe_swiece

Wykonanie

 1. Przygotować knoty – sznurek pociąć na równe kawałki, pasujące do wysokości słoiczków, w których chcemy zrobić świece. Roztopić niewielką ilość wosku lub zapalić świecę, następnie sznurek namoczyć w płynnym wosku i ułożyć równo na folii aluminiowej, do zastygnięcia.
 2. Wosk rozdrobnić na małe kawałki – pokroić lub zetrzeć na tarce, zmierzyć jego objętość.
 3. Knoty umieścić w słoiczkach, na środku. Spiąć je klamerkami do prania ułożonymi na górze słoika lub skorzystając z 2 patyczków i gumki. Knot umieścić między patyczkami i spiąć je ze sobą ciasno gumką, unieruchamiając sznurek między nimi.
 4. Wosk umieścić w słoiku, puszce, lub innym naczyniu odpornym na ciepło, którego nie będzie żal pobrudzić woskiem – ciężko go potem usunąć. Następnie umieścić to naczynie w garnku z wodą i ogrzewać na wolnym ogniu, mieszając wosk. Należy być ostrożnym, by nie przegrzać wosku. Gdy tylko się stopi, ściągnąć naczynie z ognia i dodać olej
  kokosowy. Nie jest on konieczny, jeśli nie chcemy korzystać z olejków eterycznych – jego zadaniem jest ułatwić wmieszanie olejków eterycznych do wosku – nie tolerują one zbyt wysokich temperatur a dodatek oleju sprawia, że świece będą się spalały wolniej. Odczekać by wosk z olejem nieco ostygł (ale nie stężał!), do temperatury ok 50 stopni
  i dodać olejki eteryczne, bardzo dobrze wymieszać – najlepiej przez
  2 minuty bez przerwy. Ostudzenie jest konieczne by uniknąć odparowania lub degradacji olejków.
 5. Ostrożnie przelać wosk do słoiczków – najlepiej chroniąc dłonie rękawicą i obserwować. Gdy wosk zacznie nieco tężeć, na powierzchni rozsypać kwiaty i ozdoby wedle gustu. W słoikach można także zatopić gałazki suszonych ziół, suszone owoce lub muszle.
 6. Śmiało eksperymentować z zapachami, kształtami, rodzajami ozdób!
 7. Pozostawić świece do pełnego zastygnięcia i dociąć knoty.
 8. Jeśli do świecy dodane były olejki eteryczne, zaleca się aby nie zapalać ich przez 3 dni, aby olejki mogły dobrze przeniknąć się z woskiem.
 9. Obdarować najbliższych! 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *