Skąd brać zioła, czyli bezpieczna droga do pozyskania dobrego surowca

Stosowanie ziół wymaga ich wcześniejszego zdobycia. Podstawową kwestią jest posiadanie surowca, który jest najwyższej jakości, pochodzi ze znanego źródła oraz co do którego mamy pewność, że jest tym ziołem, o które nam chodziło.

Sklepy specjalistyczne, apteki, sklepy zielarskie

To pewne źródła, w których dostaniemy interesujące nas zioła. Bardzo istotną kwestią jest to, żeby nabywać surowiec od osób, które mają pojęcie o ziołolecznictwie. Nie zalecam kupowania ziół od prywatnych osób na znanych portalach aukcyjnych, a także od osób, które nie zajmują się zawodowo zielarstwem (stragany, bazary). Nie polecam kupowania ziół, ani żadnych innych roślinnych azjatyckich specyfików z internetu, ani kupowania czegoś, czego nie znamy lub nie rozumiemy jego działania.

Źródłem sprawdzonych surowców są dobre, specjalistyczne sklepy z ziołami, gdzie oprócz zakupu surowców najwyższej jakości możesz zapytać o poradę lub działanie.

Zbiór ze stanowisk naturalnych według kalendarza zbioru ziół

Na szczęście zioła możemy zbierać samemu. Nie jest to trudne, należy jednak przestrzegać kilka ważnych zasad:

  • Zapoznaj się ze szczegółowym opisem botanicznym rośliny, którą chcesz zbierać

Nie chcesz chyba nazbierać ziół, którymi potrujesz siebie i najbliższych. Zobacz, że nietrudno pomylić krwawnik z szczwołem plamistym, albo cykutą!

  • Dowiedz się, które części rośliny warto zbierać.

Nie wszystkie części ziół warto lub należy zbierać. Jeżeli substancje czynne są głównie zawarte w kwiatach, to nie wycinaj całej rośliny lub nie wykop jej z korzeniami.

  • Przestrzegaj etyki zielarskiej.

Traktuj przyrodę w której żyjesz z należytym szacunkiem. To ona nas karmi, rozwija i pozwala żyć następnym pokoleniom. Nie zdobywaj ziół z terenów objętych ochroną takich jak Parki Narodowe czy Rezerwaty Przyrody. Nie zrywaj ziół objętych ochroną gatunkową. Nigdy nie zrywaj więcej niż rzeczywiście potrzebujesz. Nie zbieraj ziół tylko z jednego stanowiska (np. kwiatów z jednego drzewa) Zawsze należy pozostawić rośliną możliwość dalszego rozmnażania się. Nie zrywaj kory z rosnących drzew.

  • Dowiedz się, gdzie należy zbierać zioła.

Unikaj miejsc, gdzie środowisko jest zanieczyszczone takich jak rowy przy ruchliwych drogach, tereny przy fabrykach. Ponad to nie zbieraj ziół przy stojących zbiornikach wodnych z wodą złej jakości. Czy wiesz gdzie rosną zioła, których szukasz ? Świetną aplikacją dla amatorów ziołolecznictwa jest iNaturalist i jej społeczność. Zobacz na mapie, gdzie rosną zioła i odwiedź to stanowisko. Znalazłeś ciekawą roślinę ? Zrób jej zdjęcie i umieść w aplikacji. Niech inni też wiedzą gdzie rośnie.

iNaturalist to świetna społeczność dzieląca się swoją pasją do roślin i zwierząt.

Jeżeli chcesz wiedzieć kiedy i jakie zioła zbierać w poszczególnych miesiącach to zapraszam Cię do lektury tego artykułu: https://www.pracowniaziol.pl/kalendarz-zbioru-ziol-leczniczych/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *