Słynni polscy zielarze – czyje receptury warto stosować?

Ziołolecznictwo w Polsce posiada wieloletnią tradycję. Już w czasach wczesnego średniowiecza stosowano niektóre zioła w celu zminimalizowania bólu, leczenia przeziębienia czy łagodzenia krwawień z ran czy nosa. Popularyzatorami oraz autorami wielu mieszanek ziołowych byli przede wszystkim zakonnicy, którzy jako ludzie wykształceni oraz znający świat przyrody, potrafili skutecznie zastosować określone rośliny do danych dolegliwości.

Bonifratrzy – najsłynniejsi polscy zielarze

Zakon Bonifratrów, czyli Dobrych Braci, istnieje od roku 1540. W Polsce pojawił się na początku XVI wieku, w roku 1609. Zakon ten od zawsze skupiał się wokół powołania do leczenia i pomagania innym ludziom. Nie dziwi zatem fakt, że to właśnie Bonifratrzy opracowali liczne mieszanki, które do dnia dzisiejszego cieszą się ogromnym zainteresowaniem. Ojcowie Bonifratrzy prowadzą własne szpitale, przytułki, apteki, a także poradnie ziołolecznictwa.

Zakonnicy skupiali się zwykle na mieszankach, choć polecali także pojedyncze zioła na konkretne dolegliwości. Do najpopularniejszych ziół dostępnych w mieszance ojców bonifratrów zaliczymy: chaber, cykorię, dziurawiec, jarząb pospolity (jarzębinę), perz, ostropest plamisty, krwawnik pospolity, mniszek pospolity, kurzyślad, szczaw, rumianek czy owoce kminku.

Biorąc pod uwagę, jak wielką renomą cieszą się ojcowie Bonifratrzy, wielu producentów ziół sygnuje swoje mieszanki właśnie od nazwy zakonu. Warto jednak sprawdzić w sieci, jakie zioła faktycznie polecają nam Bonifratrzy oraz jakie mieszanki są przez nich wykorzystywane w leczeniu.

Ojciec Andrzej Klimuszko – Tylko nieparzyste mieszanki

Jeśli interesują Cię słynni polscy zielarze, z całą pewnością znasz nazwisko Klimuszko. Ojciec Andrzej należy do zakonu franciszkańskiego, który jak żaden inny skupia się na dbaniu o świat natury. Franciszkanie są autorami wielu mieszanek powszechnie wykorzystywanych w ziołolecznictwie.

Już jako młody chłopiec posiadał niezwykły dar i intuicję do poszczególnych ziół. Podobno był w stanie doradzić wielu swoim rówieśnikom, jakie zioła powinni zastosować do swoich dolegliwości. Mimo, że nie posiadał fachowej wiedzy, jego remedia działały. W późniejszym życiu studiował i przez wiele lat zgłębiał działanie oraz skład chemiczny poszczególnych ziół.

Ojciec Czesław Klimuszko/fot. PAP/Andrzej Kossobudzki Orłowski

Co szczególnie charakterystyczne, ojciec Andrzej Klimuszko niemal zawsze stawiał na mieszanki. Twierdził bowiem, że długotrwałe stosowanie pojedynczych ziół jest mniej wydajne i może szkodzić organizmowi. Niemal zawsze tworzył receptury złożone z nieparzystej liczby składników, zwykle od 5 do 11. Zalecał spożywanie świeżych, niesłodzonych wywarów, które należało pić „powoli z wiarą w ich skuteczne działanie”. Ojciec Klimuszko uchodził za eksperta w dziedzinie naturalnego leczenia układu pokarmowego, ze szczególnym wyróżnieniem wątroby.

Ojciec Franciszek Sroka – doświadczony fizjoterapeuta

To kolejny franciszkanin, który poświęcić wiele lat swojego życia na zgłębianiu tajemnic świata natury. Uchodził za autorytet w dziedzinie leczenia żółtaczki oraz innych dolegliwości układu pokarmowego. Jako wykształcony fizjoterapeuta pomógł wielu tysiącom ludzi, którzy przyszli do niego po poradę medyczną. W jego mieszankach często możemy znaleźć: ziele dziurawca, korzeń mniszka lekarskiego, miętę pieprzową, czarny bez, rumianek, nagietek, a także koper włoski. Jest autorem „Poradnika Ziołowego”. To lektura obowiązkowa dla wszystkich miłośników ziołolecznictwa.

Ojciec Jan Grande – znawca ziół z całego świata

To kolejna postać kultowa w panteonie słynnych polskich zielarzy. Należał do zakonu Bonifratrów. Sporą część życia spędził poza granicami kraju: na Syberii, w Tybecie, Rosji, Mongolii Ukrainie. Dzięki temu, jego wiedza obejmowała techniki medycyny chińskiej oraz andyjskiej. Przez wiele lat przyjmował we wrocławskiej przychodni. Stworzył wiele własnych mieszanek naparów ziołowych, herbat, maści, a także balsamów. Był znany z pozytywnego nastawienia do życia i serdecznego podejścia do pacjentów. Podzielił się wieloma poradami związanymi ze zdrowym odżywianiem. O przepisach ojca Jana Grande możemy przeczytać w licznych publikacjach.

Dr Henryk Stanisław Różański – nowoczesna medycyna w parze z ziołolecznictwem

Nie tylko zakonnicy propagowali ziołolecznictwo oraz naturalne techniki leczenia. Znanym autorytetem jest dr Henryk Stanisław Różański, który przez wiele lat zgłębiał techniki ziołolecznictwa oraz fitoterapii, ale posiada również ogromną wiedzę na temat medycyny nowoczesnej. Jest autorem ponad 20 prac naukowych poświęconych leczeniu ziołami. Jeśli zatem interesują Cię słynni polscy zielarze oraz polecane przez nich mieszanki, prace dr Różańskiego na pewno sprostają Twoim oczekiwaniom.

Warto nadmienić, że Dr Różański jest autorem ponad 600 naturalnych preparatów. Wiele z nich zyskało sławę także po za granicami naszego kraju. Uchodzi za autorytet, na który często powołują się inni specjaliści w dziedzinie ziołolecznictwa. 

Wszystkich zainteresowanych działalnością dr. Różańskiego zapraszamy na jego stronę internetową

To nas inspiruje – nasze mieszanki ziołowe

O tym, że należy korzystać z dorobku słynnych zielarzy, nie trzeba nikomu tłumaczy. Nasze przepisy na mieszanki ziołowe pochodzą zarówno z doświadczeń najdoskonalszych postaci polskiego zielarstwa, ale nie tylko. Korzystamy, modyfikujemy i przedstawiamy nowe spojrzenie na zioła.

Zachęcamy do skorzystania z naszych mieszanek ziołowych w sklepie Pracowni Ziół.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *