Koszyk zakupowy
Syrop-prawoslazowy

Syrop prawoślazowy- Wszystko co musisz wiedzieć (+przepis bez alkoholu)

Syrop prawoślazowy (Althaeae sirupus) to bezpieczny i naturalny środek na dolegliwości związane z górnymi drogami oddechowymi . Stanowi pierwszą pomoc przy bolącym gardle i uporczywym kaszlu nie tylko dla dorosłych, ale również u małych dzieci ze względu na jego powlekające i ochronne działanie. Wykonuje się go z korzenia prawoślazu– surowca pochodzącego z prawoślazu lekarskiego zawierającego związki o charakterze śluzu, które łagodzą stany zapalne w górnym drogach oddechowych, takie jak podrażnienia śluzówki jamy ustnej.

 

Co zawiera syrop prawoślazowy?

Syrop to klasyczny przykład receptury aptecznej. Technicznie rzecz biorąc syrop prawoślazowy wykonuje się poprzez sporządzenie maceratu z korzenia prawoślazu i rozpuszczeniu w nim cukru. W recepturze stosuje się ponadto alkohol etylowy i kwas benzoesowy w niewielkich ilościach.

Sam korzeń prawoślazu jest surowcem o przyjemnym i łagodnym działaniu. Oprócz tego jest bezpieczny, a sam syrop z niego smakuje wyśmienicie.

 

Jak działa syrop prawoślazowy?

Jako, że surowcem stosowanym do produkcji syropu jest korzeń prawoślazu, będzie on działać głównie powlekająco i ochronnie na podrażnioną śluzówkę jamy ustnej i gardła. Dzięki temu działaniu łagodzi również objawy suchego, uporczywego kaszlu.

Prawoślaz lekarski
Źródło: www.theherbalacademy.com

Jak stosować syrop prawoślazowy u dzieci?

Preparat mogą stosować już dzieci od 3 roku życia po 1/2- 1 łyżeczce do 3 razy dziennie. Od 6 do 12 roku życia stosuje się 1 łyżeczkę do 3 razy dziennie. Od 12 roku życia jedną łyżkę stołową (15 ml) 3-4 razy dziennie wedle potrzeby. Nie należy przekraczać 5 dawek na dzień.

Praktyka pozwala również na stosowanie syropu prawoślazowego u dzieci poniżej 3 roku życia. 

 

Czy syrop prawoślazowy nadaje się dla kobiet w ciąży?

Syrop prawoślazowy zarejestrowany jako produkt leczniczy (czyli taki kupny z apteki) nie jest polecany kobietom w ciąży i w okresie laktacji ze względu na brak prowadzonych badań. Zawiera również 1 % alkoholu etylowego.

W praktyce nie stwierdzono nigdy powikłań ze stosowania go w ciąży i w okresie karmienia piersią. Nie podejrzewa się go również o szkodliwe działanie na płód i oseska.

 

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na składniki syropu ( kwas benzoesowy, korzeń prawoślazu). Syrop prawoślazowy jest przeciwwskazany u osób z nietolerancją fruktozy, zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy lub niedoborem sacharazy-izomaltazy. Ostrożnie w cukrzycy.

 

Zastrzeżenia

 

Jak zrobić syrop prawoślazowy bez alkoholu i środków konserwujących ?

Jeżeli z jakiegoś powodu nie chcesz przyjmować alkoholu lub nie możesz (alkoholicy) to warto sporządzić syrop prawoślazowy samodzielnie. Można również zrezygnować z konserwantów.

Syrop-prawoslazowy

 

Będziesz potrzebować na około 100 gramów gotowego syropu:

 

  1. Korzeń prawoślazu umieść w naczyniu, zalej wodą i odstaw na 3 godziny pod przykryciem.
  2. Po tym czasie uzyskany macerat należy przefiltrować, przenieść do garnuszka i rozpuścić na gorąco cukier.
  3. Tak przygotowany syrop należy przelać do czystego i suchego naczynia (butelka, słoiczek)
  4. Powinniśmy otrzymać gęstą, lepką, przezroczystą lub lekko opalizującą ciecz o żółtawym zabarwieniu
    i swoistym zapachu prawoślazu.

Syrop-prawoslazowy

 

Wskazówki

  • Brak środka konserwującego nie pozwala na długie przechowywanie syropu, który należy zużyć w przeciągu tygodnia.
  • Taki syrop należy przechowywać w lodówce.
  • Każda mniejsza ilość cukru również zmniejszy okres przechowywania.
  • Mimo, że przepis nie zawiera alkoholu to w praktyce aptecznej stosuje się go (w postaci kilku kropelek spirytusu) do zwiększonego przechodzenia substancji aktywnych z zioła do wody.
  • Syrop prawoślazowy można wzbogacić o inne składniki np. syrop z malin czy innych owoców lub ziół.
  • Do przyrządzenia syropu mogą posłużyć Ci również inne surowce stosowane jako dodatek np. płatki róży, kwiat lawendy czy kwiatostan lipy.
  • Wszystkie niezbędne zioła dostaniesz w sklepie Pracowni Ziół

Syrop-prawoslazowy

 

Jeżeli masz wątpliwości czy w Twojej sytuacji zdrowotnej możesz stosować syrop prawoślazy to pamiętaj o konsultacji z lekarzem lub farmaceutą. Powyższe informacje służą jedynie celom edukacyjnym.

 

Poznaj również inne przepisy m.in na mieszanki ziołowe czy syropy:

Jak zrobić syrop z kwiatów czarnego  bzu?

 

Podobne artykuły znajdziesz w kategorii „Ziołowe przepisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *