Wprowadź słowo

Jak naturalnie zadbać o tarczycę?

Jak naturalnie zadbać o tarczycę?

Tarczyca jest narządem, który w swoim działaniu przypomina trochę piec. Jeżeli pali się w nim regularnie i utrzymuje określoną temperaturę to jego działanie jest bardzo przyjemne. Jednak wystarczy dorzucić więcej drewna lub zapomnieć o nowej porcji, żeby temperatura zaczęła się wahać. Jeśli nasz piec nie ma więcej paliwa to przestaje działać. Staje się zimny i bezużyteczny. Tak w skrócie rozumiem działanie tarczycy. Ten gruczoł dokrewny w kształcie motyla znajduje się w szyi i wytwarza hormony tarczycy, które wpływają na każdą komórkę, tkankę, i narząd w naszym organizmie. Hormony tarczycy pomagają regulować temperaturę, trawienie, metabolizm, masę ciała, nastrój, płodność i ogólną żywotność. Choroby tarczycy mogą występować u mężczyzn i dzieci, jednak znacznie częściej występują u kobiet.

 

Z tego artykułu dowiesz się między innymi:

 • Co wpływa na rozwój chorób tarczycy
 • Jakie są objawy niedoczynności i nadczynności tarczycy
 • Jakie zioła mogą wspomóc leczenie chorób tarczycy
 • Co to są goitrogeny?
 • Co należy uwzględnić w diecie dla zdrowia tarczycy?
 • Jakie mikro i makroelementy oraz witaminy wpływają na pracę tarczycy

 

Dlaczego tarczyca nie pracuje jak należy?

 

Faktem jest, że wiele osób boryka się z chorobami tarczycy. Mam wrażenie, że jest też ich co raz więcej i każdy przypadek należy traktować z osobna. Choroby te są złożone i słabo poznane. Poznano jednak wiele potencjalnych czynników, które wpływają na rozwój chorób tarczycy.

 

Czynniki wpływające na rozwój chorób tarczycy

 

Stres, przygnębienie i styl życia

 

Choroby tarczycy często rozwijają się w okresach intensywnego stresu i wysiłku emocjonalnego. Pamiętasz historię o tarczycy jako piecu?  W chorobie nadczynności tarczycy organizm ma podkręcony metabolizm, podczas gdy w chorobie niedoczynności tarczycy obserwuje się apatię i senność. Może to być spowodowane wzajemnym oddziaływaniem nadnerczy i tarczycy w osi podwzgórze-przysadka mózgowa. Sugeruje się, że hormony stresu mogą mieć istotny wpływ na rozwój chorób tego gruczołu dokrewnego. Ogólne metody redukcji stresu, takie jak medytacja, joga czy sport mogą pomóc w redukcji stresu. Oprócz tego można spróbować redukować stres przy pomocy ziół (patrz: rośliny zmniejszające stres).

 

Choroba autoimmunologiczna

 

Zarówno w nadczynności tarczycy (choroba Gravesa Basedowa), jak i niedoczynności tarczycy (choroba Hashimoto) może występować składnik autoimmunologiczny. Oznacza to, że ​​organizm atakuje własne struktury np. tarczycę, hormony tarczycy lub działa na różne receptory, co powoduje upośledzenie funkcji tarczycy. Choroby autoimmunologiczne można wykryć wykonując testy na obecność przeciwciał. Co wywołuje choroby autoimmunologiczne? Trudno jednoznacznie powiedzieć.  Z szerszej perspektywy choroba autoimmunologiczna może być wywołana lub zaostrzona przez alergie pokarmowe, ekspozycję na toksyny, słaby mikrobiom i wiele innych czynników.

Naturalne wspomaganie organizmu obejmuje unikanie alergenów pokarmowych, wspomaganie mikrobiomu (stosując zdrową, bogatą w błonnik pokarmowy dietę i probiotyki), umiejętność radzenia sobie ze stresem (patrz: jak naturalnie obniżyć kortyzol w organizmie) i zmniejszanie stanu zapalnego w organizmie.

 

Czynniki dietetyczne

 

To co jemy wpływa na to jak pracuje nasz organizm- na tarczycę również. Często ważna jest właściwa równowaga mikro- i makroelementów. Trudno określić samemu niedobory poszczególnych związków. W tym celu warto zwrócić się do lekarza.

 

tarczyca

 

Magnez

Niedobór magnezu może być związany w szczególności z niedoczynnością tarczycy. Wykazano, że suplementacja działa synergicznie do standardowych metod jej leczenia.

 

Jod

Ten pierwiastek stanowi główny budulec dla hormonów tarczycy. Wodorosty, sól jodowana i suplementy to nasze główne źródła. Diety z niedoborem jodu mogą powodować choroby niedoczynności tarczycy, a nadmierne spożycie jodu może powodować jej nadczynność jak i niedoczynność.

 

Selen

Selen pomaga w przekształceniu nieaktywnego hormonu tyroksynę (T4) w aktywny hormon trójjodotyroninę (T3). Wykazano, że suplementacja selenem korzystnie wpływa na autoimmunologiczną chorobę tarczycy oraz nad i niedoczynność tarczycy.

 

Witamina D

Niskie poziomy są związane z autoimmunologiczną chorobą tarczycy.

 

Witaminy z grupy B, cynk, żelazo i wapń

Badania wykazują, że niedobory tych składników odżywczych są również związane z nadczynnością tarczycy i niedoczynnością tarczycy.

 

Goitrogeny- substancje wolotwórcze

Niektóre pokarmy zawierają związki,  które mogą blokować przyswajanie jodu przez organizm. Soja jest jednym z nich, a także inne produkty takie jak kapusta czy brokuły. Czasami dołączenie w diecie żywności bogatej w jod może ten problem zniwelować. Warto więc mieć to na uwadze.

 

Dieta

Oceń swoje nawyki żywieniowe. Czy dostarczasz organizmowi wystarczającą ilość jodu, selenu i innych wyżej wymienionych składników? Może spożywasz soję w zbyt dużej ilości czy inne goitrogeny? Niektóre suplementy mogą być szczególnie pomocne np. morszczyn pęcherzykowaty, który zawiera dobrze przyswajalny jod. Jako, że ustalenie odpowiedniego balansu dla tarczycy jest trudnym zadaniem, należy skonsultować się przy tym ze swoim lekarzem.

 

Toksyny

 

Ekspozycja na różne toksyny może negatywnie wpływać na zdrowie tarczycy. Należą do nich bisfenol A (BPA) w plastikowych butelkach, pestycydy chloroorganiczne, polichlorowane bifenyle (PCB), polibromowane difenyloetery (PBDE) w środkach opóźniających palność, triklosan w mydle antybakteryjnym.

Unikanie toksyn w codziennym życiu może być trudnym zadaniem. Można natomiast spróbować ziół, które stosowane są jako wsparcie w przypadku zaburzeń endokrynologicznych, takich jak cytryniec chiński, kurkuma, berberys, mniszek lekarski czy łopian. Zioła te działają na wątrobę, jednak okazuje się, że mają także działanie wspierające tarczycę i jej funkcje wydzielnicze.

 

Alergie pokarmowe

 

Dbając o właściwą dietę i zdrowe jelita , dbasz o tarczycę (Sprawdź: Dlaczego oczyszczając jelita wspomagasz pracę wątroby). Choroby autoimmunologiczne tarczycy mogą powstawać w skutek nierównowagi w procesie przyswajania pokarmu. Szczególnie istotny jest niski poziom kwasów żołądkowych, zły stan jelit, mikrobiomu i niedobór substancji odżywczych. Zwiększona przepuszczalność jelit (“nieszczelne jelita”) może zwiększać ryzyko chorób autoimmunologicznych, a także alergii pokarmowych i sugeruje się, że istnieje związek między alergią na gluten a chorobą autoimmunologiczną tarczycy.

 

Nadczynność tarczycy

 

To stan w którym organizm zaczyna wytwarzać nadmiar hormonów tarczycy. Jeśli ma podłoże autoimmunologiczne to jest określany jako choroba Gravesa-Basedowa. To stan podkręcenia “pieca” ciała i powoduje wzmożony metabolizm. Objawy mogą obejmować podwyższoną temperaturę ciała, pobudzenie, bezsenność, lęk, spadek masy ciała pomimo ciągłego głodu oraz problemy sercowo-naczyniowe, w tym szybkie bicie serca.

Nadczynność tarczycy jest mniej powszechna niż choroba niedoczynności tarczycy, ale generalnie jest bardziej niebezpieczna.  Nie należy jej lekceważyć, ani pozostawić bez leczenia.

Standardowe leczenie polega na usunięciu tarczycy i stosowaniu doustnych hormonów tarczycy do końca życia lub stosowanie leków zwanymi tyreostatykami. Hamują one wytwarzanie i wydzielanie tyroksyny.

 

Jak naturalnie wspomagać leczenie nadczynności tarczycy?

 

 • Odnieś się do wszelkich możliwych przyczyn choroby, w tym niedoborów składników odżywczych, alergii pokarmowych, narażenia na toksyny środowiskowe, stresu i zdrowia nadnerczy

 

 • Rozważ przyjmowanie produktów uzupełniających składniki odżywcze, takie jak selen, magnez, wapń i witamina D

 

 • Unikaj suplementacji i nadmiernego przyjmowania jodu lub wodorostów, chyba że jesteś pod opieką wykwalifikowanego lekarza

 

 • Melisa czy serdecznik, to zioła, które można stosować w połączeniu lub osobno w chorobie tarczycy. Wstępne badania sugerują, że melisa lekarska (Melissa officinalis), i serdecznik (Leonurus cardiaca) hamują TSH przez wiązanie się z receptorami, zmniejszając nadprodukcję hormonu tarczycy. Zioła te są bogate w kwas rozmarynowy, który jest potencjalnie korzystny w różnych chorobach tarczycy. Zioła te wydają się również blokować działanie immunoglobulin anty-tarczycowych i zmniejszać konwersję T4 do bardziej aktywnego T3. Większość z tych badań została przygotowana z liofilizowanymi ekstraktami, ale większość z nich z powodzeniem stosuje świeże nalewki roślinne.  Wszystkie te zioła mają właściwości uspokajające i przeciwlękowe.

 

 • Zioła wspomagające. Do nich należą zioła wspomagające układ krążenia (głóg czy lipa), adaptogeny (wąkrota azjatycka, owies mleczny), uspokajające nerwy (passiflora) i zioła wątrobowe (mniszek lekarski, łopian, cytryniec)

 

tarczyca

Niedoczynność tarczycy

 

W chorobie niedoczynności tarczycy funkcje organizmu zwalniają z objawami niedoboru i zimna. Typowe objawy to zmęczenie, ospałość, przygnębienie, przybieranie na wadze, zaparcia, niestrawność, matowienie cery i wypadania włosów oraz zwiększone ryzyko wysokiego poziomu cholesterolu. Tętno może zwolnić, a temperatura ciała być odrobinę niższa. Czasami tarczyca może się powiększać (wole), chociaż wole może być również oznaką innych problemów tarczycy. Niedoczynność występuje częściej niż nadczynność tarczycy i jest szczególnie rozpowszechniona wśród kobiet. Forma autoimmunologiczna nazywa się chorobą Hashimoto.

Standardowe leczenie jest zwykle skutecznie i bezpieczne. Stosuje się doustne hormony tarczycy lewotyroksynę lub, rzadziej, syntetyczną liotyroninę.

 

Jak naturalnie wspomagać leczenie niedoczynności tarczycy?

 

 • Odnieś się do wszelkich możliwych przyczyn choroby, w tym niedoborów składników odżywczych, alergii pokarmowych, narażenia na toksyny środowiskowe, stresu i zdrowia nadnerczy

 

 • Rozważ wyeliminowanie wszystkich produktów sojowych czy innych goitrogenów przez jeden miesiąc, aby sprawdzić, czy to ma znaczenie – czasami tylko szklanka mleka sojowego dziennie ma wpływ na syntezę hormonów

 

 • Rozważ przyjmowanie produktów uzupełniających składniki odżywcze, takie jak selen, magnez, wapń i witamina D

 

 • Spójrz na swoją dietę, aby ustalić, czy przypadkowo wyrzucono z niej jod i rozważ dodanie go z powrotem do żywności:może to być sól jodowana, jod w multiwitaminie i niewielkie ilości wodorostów

 

 • Unikaj nadmiernego spożycia jodu lub wodorostów, chyba że jesteś pod opieką wykwalifikowanego lekarza. Wodorosty mogą być zanieczyszczone metalami ciężkimi i innymi toksynami z zanieczyszczonych wód lub np. radioaktywnymi pierwiastkami (to te z okolic japońskiej Fukushimy 😉 )

 

 • Ashwagandha. To podnoszący nastrój adaptogen (Withania somnifera) jest jednym z niewielu ziół, które stymulują funkcję hormonu tarczycy. Pod opieką lekarza specjalisty można spróbować sięgnąć po nią. Więcej o ashwagandzie znajdziesz tutaj

 

 • Olej kokosowy i kilka innych tłuszczów, takich jak tłuszcze awokado, wspierają funkcję tarczycy, być może poprzez poprawę sposobu, w jaki organizm przekształca hormon tarczycy w jego aktywną formę. Możesz spróbować spożywać jedną lub dwie łyżki nierafinowanego  oleju kokosowego w ramach codziennej diety  przez kilka tygodni do miesiąca, aby sprawdzić, czy ma to jakiś sens w Twoim wypadku

 

 • Bacopa. To ajurwedyjskie zioło tonizujące (Bacopa monnieri) również daje nadzieję we wspomaganiu leczenia niedoczynności tarczycy. Wstępne badania na zwierzętach sugerują, że bakopa zwiększa T4, ale nie T3. Bacopa jest lepiej znana jako tonik nerwowy, który wspomaga pamięć i funkcje poznawcze oraz tłumi niepokój bez nadmiernego działania uspokajającego. Jest również ogólnie bezpieczna i zwykle jest przyjmowana jako kapsułka lub nalewka, ponieważ jest nieprzyjemnie gorzka w herbacie

 

 • Żywica Guggul. Jest tradycyjnie używana w stanach, które odzwierciedlają stany niedoczynności tarczycy: spowolnienie, zimno, przyrost masy ciała, upośledzenie trawienia, metabolizmu tłuszczów oraz wysoki poziom cholesterolu. Wstępne badania sugerują, że guggul poprawia czynność tarczycy, poprawia konwersję T4 do T3, zwiększa T3, co następnie pomaga obniżyć lipoproteiny o małej gęstości (LDL)

 

 • Zioła wspomagające. Wiele z tych samych ziół wspomagających, o których pisałem wyżej, dotyczących stanów nadczynności tarczycy, jest również użytecznych w łagodzeniu symptomów niedoczynności tarczycy. Dodatkowo będą to te obniżające napięcie nerwowe  (damiana), antydepresanty (ziele dziurawca, lecz tylko pod kontrolą lekarza, gdyż znane są liczne interakcje z lekami, a wstępne dowody sugerują również, że dziurawiec może podnosić poziom TSH u osób wrażliwych), adaptogeny (dzwonkowiec kosmaty, eleuterokok, różeniec) wspomagające wątrobę  (kurkuma, łopian, cytryniec). Ponadto, zioła rozgrzewające takie jak imbir, kardamon lub szczypta cayenne

 

tarczyca

 

Jeżeli spodobał Ci się ten lub inny artykuł to zachęcam do polubienia strony na Facebooku i obserwowaniu mnie na Instagramie.

 

Zobacz także inne artykułu z kategorii zdrowie:

 

Bibliografia

 

 • Abbas, A. & Sakr, H. (2015). Effect of magnesium sulfate and thyroxine on inflammatory markers in a rat model of hypothyroidism. Canadian Journal of Physiology and Pharmacology, Oct 9:1-7.
 • American Thyroid Association. (2016). General Information. Retrieved from http://www.thyroid.org/media-main/about-hypothyroidism/
 • Auf’mkolk, M., Ingbar, J., Amir, S., Winterhoff, H., Sourgens, H., Hesch, R. & Ingbar, S. (1984). Inhibition by certain plant extracts of the binding and adenylate cyclase stimulatory effect of bovine thyrotropin in human thyroid membranes. Endocrinology, Aug;115(2):527-34.
 • Auf’mkolk, M., Ingbar, J., Kubota, K., Amir, S. & Ingbar, S. (1985a). Extracts and auto-oxidized constituents of certain plants inhibit the receptor-binding and the biological activity of Graves’ immunoglobulins. Endocrinology, May;116(5):1687-93.
 • Auf’mkolk, M., Ingbar, J., Kubota, K., Amir, S. & Ingbar, S. (1985b). The active principles of plant extracts with antithyrotropic activity: oxidation products of derivatives of 3,4-dihydroxycinnamic acid. Endocrinology, May;116(5):1677-86.
 • Beer, A., Wiebelitz, K. & Schmidt-Gayk, H. (2008). Lycopus europaeus (Gypsywort): effects on the thyroidal parameters and symptoms associated with thyroid function. Phytomedicine, Jan;15(1-2):16-22.
 • Bove, M. (2012). Botanical Insights into Autoimmune Thyroid Disease. Retrieved from http://cdn.naturaldispensary.com/downloads/White_Paper-Botanical_Insights_into_Autoimmune_Thyroid_Disease.pdf
 • Brent, G. (2010). Environmental exposures and autoimmune thyroid disease. Thyroid, Jul; 20(7): 755–761. doi: 10.1089/thy.2010.1636
 • Castoro, C., Le Moli, R., Arpi, M., Tavarelli, M., Sapuppo, G., Frittitta, L., Squatrito, S. & Pellegriti, G. (2016). Association of autoimmune thyroid diseases, chronic atrophic gastritis and gastric carcinoid: experience from a single institution. Journal of Endocrinological Investigation. Feb 29.
 • Dolev, E., Deuster, P., Solomon, B., Trostmann, U., Wartofsky, L. & Burman, K. (1988). Alterations in magnesium and zinc metabolism in thyroid disease. Metabolism, Jan;37(1):61-7.
 • E, Q., Tang, M., Zhang, X., Shi, Y., Wang, D., Gu, Y., Li, S., Liang, X., Wang, Z. & Wang, C. (2015). Protection of seven dibenzocyclooctadiene lignans from Schisandra chinensis against serum and glucose deprivation injury in SH-SY5Y cells. Cell Biology International, Dec;39(12):1418-24. doi: 10.1002/cbin.10537. Epub 2015 Oct 13.
 • Ferko, N. & Levine, M. (2001). Evaluation of the association between St. John’s wort and elevated thyroid-stimulating hormone. Pharmacotherapy,Dec;21(12):1574-8.
 • Gannon, J., Forrest, P. & Roy Chengappa, K. (2014). Subtle changes in thyroid indices during a placebo-controlled study of an extract of Withania somnifera in persons with bipolar disorder. Journal of Ayurveda and Integrative Medicine, Oct-Dec;5(4):241-5. doi: 10.4103/0975-9476.146566.
 • Groves, M. (2013). Herbs for the Thyroid. Herb Quarterly. Spring
 • Groves, M. (2016). Body into Balance: An Herbal Guide to Holistic Self Care. North Adams, MA: Storey Publishing.
 • Higdon, J., Drake, V., Delange, B. & Pearce, E. (2015a). Micronutrient Information Center: Iodine. Retrieved from http://lpi.oregonstate.edu/mic/minerals/iodine
 • Higdon, J., Drake, V., Delange, B. & Tsuji, P. (2015b). Micronutrient Information Center: Selenium. Retrieved from http://lpi.oregonstate.edu/mic/minerals/selenium
 • Jawa, A., Jawad, A., Riaz, S., Assir, M., Chaudhary, A., Zakria, M. & Akram, J. (2015). Turmeric use is associated with reduced goitrogenesis: Thyroid disorder prevalence in Pakistan (THYPAK) study. Indian Journal of Endocrinology and Metabolism, May-Jun;19(3):347-50. doi: 10.4103/2230-8210.152768.
 • Jatwa, R. & Kar, A. (2009). Amelioration of metformin-induced hypothyroidism by Withania somnifera and Bauhinia purpurea extracts in Type 2 diabetic mice. Phytotherapy Research, Aug;23(8):1140-5. doi: 10.1002/ptr.2765
 • Kang, G., Parks, J., Fileta, B., Chang, A., Abdel-Rahim, M., Burch, H. & Bernet ,V. (2013). Thyroxine and triiodothyronine content in commercially available thyroid health supplements. Thyroid, Oct;23(10):1233-7. doi: 10.1089/thy.2013.0101.
 • Kotwal, A., Kotwal, J., Prakash, R. & Kotwal, N. (2015). Does iodine excess lead to hypothyroidism? Evidence from a case-control study in India. Archives of Medical Research, Aug;46(6):490-4. doi: 10.1016/j.arcmed.2015.07.005.
 • Krenn, L., Wiedenfeld, H. & Roeder, E. (1994). Pyrrolizidine alkaloids from Lithospermum officinale. Phytochemistry, Volume 37, Issue 1, 1994, Pages 275-277
 • Ma, J., Wu, D., Li, C., Fan, C., Chao, N., Liu, J.,….Teng, W. (2015). Lower Serum 25-Hydroxyvitamin D Level is Associated With 3 Types of Autoimmune Thyroid Diseases. Medicine (Baltimore), Sep;94(39):e1639. doi: 10.1097/MD.0000000000001639.
 • Maine Coast Sea Vegetables. (2016). About Us. Retrieved from http://www.seaveg.com/shop/index.php?main_page=page&id=24&zenid=lfoqun89b7mepltvqpenm2o9t7
 • Panda, S. & Kar, A. (1998). Changes in thyroid hormone concentrations after administration of ashwagandha root extract to adult male mice. Journal of Pharmacy and Pharmacology, Sep;50(9):1065-8.
 • Panda, S. & Kar, A. (1999). Withania somnifera and Bauhinia purpurea in the regulation of circulating thyroid hormone concentrations in female mice. Journal of Ethnopharmacology, 1999 Nov 1;67(2):233-9.
 • Panda, S. & Kar, A. (2005). Guggulu (Commiphora mukul) potentially ameliorates hypothyroidism in female mice. Phytotherapy Research, Jan;19(1):78-80.
 • Parvinroo, S., Naghibi, F., Zahediasl, S., Kamalinejad, M. & Sabetkasaei, M. (2014). The effects of seeds with hot and cold temperaments on serum thyroid hormones, corticosterone and urine vanillylmandelic acid concentrations of healthy rats. Journal of Ethnopharmacology, Oct 28;156:216-21. doi: 10.1016/j.jep.2014.08.026.
 • Rettori, V., Jurcovicova J. & McCann S. (1987). Central action of interleukin-1 in altering the release of TSH, growth hormone, and prolactin in the male rat. Journal of Neuroscience Research18(1):179-83.
 • Romm, A. (2015). The Gut-Thyroid Connection. Retrieved from http://avivaromm.com/gut-thyroid-connection
 • Ruchała, M. & Sawicka-Gutaj, N. (2016). Advances in the pharmacological treatment of Graves’ Orbitopathy. Expert Review of Clinical Pharmacology, 2016 Mar 11.
 • Ruggeri, R., Vicchio, T., Cristani, M., Certo, R., Caccamo, D., Alibrandi, A., Giovinazzo, S., Saija, A., Campennì, A., Trimarchi, F. & Gangemi, S. (2016). Oxidative Stress and Advanced Glycation End Products in Hashimoto’s Thyroiditis. Thyroid, Mar 9.
 • Santini, F., Vitti, P., Ceccarini, G., Mammoli, C., Rosellini, V., Pelosini, C., Marsili, A., Tonacchera, M., Agretti, P., Santoni, T., Chiovato, L. & Pinchera, A. (2003). In vitro assay of thyroid disruptors affecting TSH-stimulated adenylate cyclase activity. Journal of Endocrinological Investigation, Oct;26(10):950-5
 • Simsek, G., Andican, G., Unal, E., Hatemi, H., Yigit, G. & Candan, G. (1997a). Calcium, magnesium, and zinc status in experimental hyperthyroidism. Biological Trace Element Research, May;57(2):131-7
 • Simşek, G., Andican, G., Karakoç, Y., Yiğit, G., Hatemi, H., Candan, G. (1997b). Calcium, magnesium, and zinc status in experimental hypothyroidism. Biological Trace Element Research, Dec;60(3):205-13
 • Singh, A., Prasad, G. & Tripathi, S. (1982) In vitro studies on thyrogenic effect of commiphora mukul (guggulu). Ancient Science of Life, Jul;2(1):23-8.
 • Singh, A., Tripathi, S. & Prasad, G. (1983) Response of commiphora mukul (guggulu) on melatonin induced hypothyroidism. Ancient Science of Life, Oct;3(2):85-90.
 • Tolf, C. (2016). Flower Essences. Retrieved from http://www.lichenwood.com/essencesGP.html
 • van der Hooft, C., Hoekstra, A., Winter, A., de Smet, P. & Stricker, B. (2005). Thyrotoxicosis following the use of ashwagandhaNederlands Tijdschrift voor Geneeskunde. Nov 19;149(47):2637-8.
 • van Zuuren, E., Albusta, A., Fedorowicz, Z., Carter, B., Pijl, H. (2013). Selenium supplementation for Hashimoto’s thyroiditis. Cochrane Database of Systematic Reviews, Jun 6;6:CD010223. doi: 10.1002/14651858.CD010223.pub2.
 • Vonhoff, C., Baumgartner, A., Hegger, M., Korte, B., Biller, A. & Winterhoff, H. (2006). Extract of Lycopus europaeus L. reduces cardiac signs of hyperthyroidism in rats. Life Sciences, Feb 2;78(10):1063-70.
 • Yang, K., Guo, K. & Wu, H. (2007). Clinical effect of Prunellae Oral Liquid on goiter with different thyroid function. Zhongguo Zhong Xi Yi Jie He Za Zhi, Jan;27(1):37-9.
 • Zarei, A., Changizi-Ashtiyani, S., Taheri, S. & Ramezani, M. (2015). A quick overview on some aspects of endocrinological and therapeutic effects of Berberis vulgaris. Avicenna Journal of Phytomedicine, Nov-Dec;5(6):485-97.

 

%d bloggers like this: